środa, 26 lipiec 2017
www.mdk.zgorzelec.com
Aktualności arrow Historia obiektu
Menu główne
Aktualności
Foto Blog
Historia obiektu
Konkursy i przeglądy
Galeria - wystawy
Kontakt
Zam. publiczne
Kino PoZa NoVa
DKF PoZa
Zajęcia
Muzyczne-sala prób
Ork. Mandolinistów
Taneczne
Teatralne
Modelarskie
Plastyczne
Usługi
Sale
Stroje-kostiumy

Kino PoZa NoVa

MDK Fotoblog

Wyszukiwarka
Facebook
Gadu Gadu

Sekretariat gg#: 4946863
Status:

Gościmy
Aktualnie jest 66 gości online
45930572 odsłon
Imieniny
26 Lipca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Anna, Bartolomea,
Grażyna, Mirosława
Do końca roku zostało 159 dni.
Historia obiektu
środa, 07 grudzień 2005
ImageBudynek dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu (foto) został wzniesiony w latach 1898 - 1902. Został zaprojektowany przez mieszkającego w Gőrlitz architekta Hugo Behra, który wygrał konkurs na projekt.
Z założenia miał to być pomnik poświęcony pamięci zmarłych w roku 1888 dwóch cesarzy: Wilhelma I i Fryderyka III.
Górnołużycka Hala Chwały wraz z Muzeum (taką nazwę nosił obiekt) została sfinansowana ze składek pochodzących od mieszkańców Górnych Łużyc
Uroczystego otwarcia dokonał cesarz Wilhelm II w dniu 28 listopada 1902r.
Otwarcie muzeum, którego organizację rozpoczęto w kwietniu 1903r., odbyło się 1 czerwca 1904 r.
Budynek jest budowlą centralną łączącą charakter budowli zabytkowej i pomnika. Kopuła o wysokości 42 m, której zwieńczeniem jest korona cesarska, okrywa na zewnątrz główne pomieszczenie budynku - właściwą Halę Chwały.
Zewnętrzną szatę fasady tworzą dwie grupy rzeźb autorstwa Hugo Lederera z Berlina. Po lewej stronie schodów znajduje się wyobrażenie wojny, nad którym zamieszczono relief przedstawiający "okrucieństwa wojny". Po prawej stronie - pokój z reliefem "błogosławieństwa pokoju". Znajdujące się między nimi fryzy przedstawiają sceny składania hołdu Germanii przez Niemcy Południowe i Północne. Autorem ich jest R.Schnauder z Drezna. Jest on także autorem: rzeźb Wiktorii - nad szczytem, Sztuki i Historii na froncie bocznym.
Cztery duże emblematy umieszczone na fasadzie bocznej przedstawiają: handel i żeglugę, przemysł, sztukę i rzemiosło oraz rolnictwo.

Hol - właściwa Hala Chwały.
Wysokość w świetle wynosi ok.21m, rzut poziomy stanowi kwadrat o boku ok.19 m.
Na wprost wejścia do holu znajdowały się wykonane z białego marmuru dwa posągi pierwszych cesarzy niemieckich: Wilhelma Wielkiego i Fryderyka III o wys. 3 m każdy, autorstwa prof. Pfuhla z Berlina (dzisiaj - lustro).W witrażowym tle niszy cesarskiej przedstawione jest wschodzące Słońce ze złotymi promieniami. Po prawej i lewej stronie grupy cesarskiej na marmurowych cokołach spoczywały odlane z brązu insygnia władzy cesarskiej.
Prowadzące do niszy cesarskiej marmurowe schody mają po obu bokach szerokie balustrady z piaskowca, przyozdobione reliefami ulubionych kwiatów obu cesarzy - chabrami i fiołkami. Dwie potężne spoczywające na wzór egipskich sfinksów lwice, strzegą narodowych świętości.
W pomieszczeniu kopułowym, stały przed sześcioma filarami dźwigającymi galerię, popiersia niemieckich książąt federalnych wykonane z marmuru karraryjskiego, a mianowicie od schodów na lewo:
Król Jan Saksoński
Wielki Książę Fryderyk Badeński
Książę Ludwik II Bawarski
na prawo:
Król Saksonii Albert
Wielki Książę Mecklenburgii - Schwerina Fryderyk Franciszek II
Król Wirtembergii Karol
W połowie wysokości schodów prowadzących na górne piętro, po obu stronach niszy cesarskiej znalazły miejsce dwie duże płaskorzeźby wykonane z brązu autorstwa Hugo Lederera, na lewo - "Mądrość i Siła", na prawo - "Wolność i Sprawiedliwość".
Na piętrze znajdują się nad drzwiami ornamenty częściowo wykonane z piaskowca: w formie kartusza korona cesarska oraz "fantazja i tajemnicza prawda sztuki".
Naprzeciwko niszy cesarzy są trzy duże nisze, z których spoglądały potężne posągi wielkich paladynów: Bismarcka, Moltkego i Roona.Miejski Dom Kultury Zgorzelec 2007